1972 yılında ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) Apollo 17 misyonu kapsamında Ay’dan alınan ve günümüze kadar kapalı olan örnek açıldı. NASA’nın Houston’da bulunan Johnson Uzay Merkezi’nde bilim insanları örneği açıp inceledi.

Örneğin adı 73001

Numunenin herhangi bir kayba uğramaması için incelemeler titizlikle sürdürüldü ve x-ray teknolojisi kullanıldı. Örneğe 73001 adı verildi.

NASA’nın 1972 yılında Ay’a düzenlediği Apollo 17 misyonu kapsamında Taurus-Littrow Vadisinden toplanan ve dünyada açılmak üzere vakumlu tüplere yerleştirilen örnek Johnson Uzay Merkezi’nde ikinci bir koruyucu tüpte tutuluyordu. Örnek, gelecekte daha iyi teknolojilerle incelenmek için saklanıyordu.

apollo_17

Ay’a düzenlenecek seferler için inceleniyor

Apollo 17’nin topladığı bir örnek 2019 yılında açılmıştı. Ay yüzeyinden alınan örnekler Ay’ı anlamaya ve gelecekte düzenlenecek insanlı seferlere yardımcı olmaya yarıyor.

Ay’a yolculuk hedefleniyor

NASA’nın insanları Ay’a göndermeye yönelik programları Apollo 11 misyonu ile başlamıştı. 1969 yılında Neil Armstrong, Ay’a ayak basan ilk insan olmuştu. Artemis adı verilen keşif görevleri kapsamında 2025’e kadar Ay’a insanlı seferler düzenlemek amaçlanıyor. 2028’den sonra ise Ay yörüngesinde uzay istasyonu kurmak ve Mars’a insanlı seferler düzenlemek hedefleniyor.