Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban, 4 Nisan Sokak Hayvanlarını Koruma Günü’nde önemli bir soruna işaret etti. Sahipli hayvanların kısırlaştırılmadığını kaydeden Kurban, “Sahipli hayvanlar kısırlaştırılmadığı sürece sokaktaki hayvan fazlalığı devam ediyor. Kişi ne yapıyor? Köpeğini kısırlaştırmıyor. Bir sefer de 10 tane yavru oluyor.” dedi.

Sahipli hayvanlar kısırlaştırılmadığı sürece (3)

Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (TRAHAYKO) Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban, 4 Nisan Sokak Hayvanlarını Koruma Günü’nde kentte sokak hayvanları konusunda yaşanan en büyük sorunu açıkladı. Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması gerektiğini kaydeden Başkan Kurban, “Biz istiyoruz ki sokakta hiç hayvan olmasın ya da insanların kabul edebileceği bir şekilde olsun. Hayvan Hakları Yasası 2004’te çıktı. Ona göre de hayvanlar belediye tarafından kısırlaştırılmalı. Sokakta belediyelerin kısırlaştığından daha fazla hayvan var. Bu sefer ne oluyor. Çeteleşmeler, gruplaşmalar oluyor. İnsanlar da bu sefer çekiniyor. Sokakta gruplaşma olmasının nedenlerinden biri de sokak hayvanının kısır olmaması. Hayvanlara yapabileceğimiz en büyük iyilik kısırlaştırmadır. Çünkü bir kedinin bugün sokakta doğurabileceği bir alan yok. Çöplükte, ağaç dibinde, iş yerlerine girip iş yerlerinin içinde doğuruyor. Bunu önlemek için sokaktaki hayvan sayısını kısırlaştırmamız lazım.” diye konuştu.

KTÜ'lü profesör açıkladı! "İran’daki geleceği Türkler belirleyecek" KTÜ'lü profesör açıkladı! "İran’daki geleceği Türkler belirleyecek"

SAHİPLİ HAYVANLAR KISIRLAŞTIRILMADIĞI SÜRECE…

Trabzon’da sokak hayvanlarıyla ilgili yaşanan soruna dikkat çeken Başkan kurban, Trabzon’da sokak hayvanları ücretsiz kısırlaşıyor ama kentte farklı bir sorun var. Trabzon’da en büyük sorun hayvanları olan kişilerin hayvanlarını kısırlaştırmaması. Sahipli hayvanlar kısırlaştırılmadığı sürece sokaktaki hayvan fazlalığı devam ediyor. Kişi ne yapıyor? Köpeğini kısırlaştırmıyor. Bir sefer de 10 tane yavru oluyor. Bunun bir kısmı ya sokağa gidiyor ya da barınağa gidiyor. Bu sefer barınaklar haddinden fazla dolu oluyor. Yaşam alanları daha güç şartlarda oluyor. Onun için tekrar tekrar söylüyorum. Bir sokak hayvanına yapabileceğiniz en büyük iyilik kısırlaştırılmasını sağlamaktır.” şeklinde konuştu.

Sahipli hayvanlar kısırlaştırılmadığı sürece (2)

BİR ÇİFT KÖPEK KISIRLAŞTIRILMADIĞI SÜRECE 6 YILDA PERİYODİK OLARAK 67 BİN TANE OLUYOR

Trabzon’da bir kısım vatandaşların sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasına karşı çıkmasını da eleştiren Başkan Kurban, “‘Bunların doğasına müdahale.’ diyorlar. Öyle bir şey yok. Bu hayvan zaten doğasında değil. Onlara zaten doğa bırakmadık. Bir çift köpek kısırlaştırılmadığı sürece 6 yılda periyodik olarak 67 bin tane oluyor. Buna ne sokak yeter ne de barınak yeter. Onun için tekrar ediyorum. Hayvanları kısırlaştıralım.” açıklamalarında bulundu.

Songül MAZLUM