2023'e yaklaşırken vatandaşların gelecek yıl asgari ücret beklentileri de artmaya başladı. 2023 yılı asgari ücret ne kadar olacak sorularını yurttaşlar aramaya başladı.

Aralık ayının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşların gözleri ve kulakları 2023 asgari ücretinin ne kadar olacağına çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada asgari ücretin belirlenmesine yönelik komisyon toplantısına işaret ederken, bugün yeni bir gelişme yaşandı.

2023 Asgari Ücret Nasıl belirlenecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanmadan önce işçilerin, işverenlerin ve halkın beklentilerini belirlemek için soruşturma başlatıyor. Türkiye genelinde küçük, orta ve büyük işletmelerin de yer alacağı bu araştırmada, 2023 yılında geçerli olacak yeni asgari ücretin belirlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında, asgari ücret beklentileri belirlenecek ve değerlendirilecek.

İşsizlik rakamları paylaşıldı! Tabloda düzelme yok İşsizlik rakamları paylaşıldı! Tabloda düzelme yok

2023 asgari ücret belirleme çalışmaları çerçevesinde derlenen anket sonuçlarının, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında kamuoyu ile paylaşılması planlanmaktadır.

Bakanlık, 2022 yılında da asgari ücreti belirleme çalışmaları sürecinde Türkiye genelinde akademik bir kadronun gerçekleştirdiği asgari ücret araştırması yapmıştı.