Asgari ücrete Temmuz ayında gelecek ara zam haberi sonrası vatandaşlar beklemeye geçti. Peki Asgari Ücret ne kadar olacak? Ne kadar zam yapılacak? İşte asgari ücret için tüm detaylar..

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücret artırımı konusunda bir süredir devam eden görüşmeler sonunda farklı formüller üzerinde çalışmalar yapıldı. Burada üç formül üzerinde yapılan müzakerelerde ilk formül, prim düzenlemesi ön plana çıktı.

evde-bakim-maasi-4-1003202015838198930d1587e4

Hem işçi hem de işveren temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonunda işverene aşırı yük getirmeyecek ve istihdamı koruyacak bir formülün uygulanması fikri ön plana çıktı. Buna göre, kamunun asgari ücret üzerinden vergiden vazgeçmesi gibi prim indirimlerinden oluşan bir düzenleme ile net rakam yükseltilecek.

para_maas

Asgari Ücret zammı nasıl olacak?

Asgari ücretin brüt rakamı 5004 TL olarak uygulanıyor. Bu rakamdan Ocak ayından bu yana gelir ve damga vergisi alınmıyor. Sadece işçi için SGK primi olarak yüzde 14 kesinti ve işsizlik sigortası fonuna da yüzde 1 oranında kesinti yapılıyor. Toplamda 750,60 liralık bir kesinti sonrasında net ücret 4.253 TL olarak ödeniyor.

işsizlik

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

5004 liralık asgari ücret üzerinden ayrıca işveren SGK payı olarak yüzde 15.5 oranında kesinti yapılıyor. Ayrıca yüzde 2 oranında da işsizlik sigortası fonuna kesinti yapılıyor. Bu kesintilerin toplamı da 775 lira 62 kuruşu buluyor.

işsizlik (2)

KPSS soruşturmasında yeni gelişme! Ekip kuruldu KPSS soruşturmasında yeni gelişme! Ekip kuruldu

Hem işçi hem de işverenden yapılan kesintiler toplandığında rakam 1.626,22 TL'lik bir miktara ulaşıyor. Bu tutarın işsizlik sigortası fonundan karşılanması ve belirli bir süre kamu tarafından alınmaması formülü ile asgari ücret için 5.879,62 TL tutarına ulaşması mümkün. Bu formül işletildiğinde asgari ücret, işverene yük olmadan geçici olarak artırılacaktır.

issizlik_maasi

Bu formülün dışında öne çıkan diğer formül ise yıllık enflasyonun tamamlanması şeklinde olacaktır. Orada da yıl başında yüzde 50,5'lik artış oranı yıllık enflasyona tamamlanacak. Bu durumda artış yüzde 26 civarında olacak ve net asgari ücret 5.363,53 liraya kadar ulaşacak. Burada da işsizlik sigortası fonundan destek almak mümkün olabilir.