2021 yılı Trabzon için nasıl geçti. Trabzon 2021 yılında kazanımlarını daha ilerletti mi, yoksa geri mi gitti? Trabzon 2021 yılında en çok neyi konuştu?

2022 yılına girerken geriye dönüp 2021 yılının bu bağlamda bize göre bir analizini yapmak istiyoruz. Bugünkü yazımızda bizim bakış açımızla genel bir analiz yaptıktan sonra, gazete arşivimiz üzerinden ve yaşanan gelişmeleri ay  siz okurlarımıza hatırlatmak istiyoruz.

2021 yılının sosyal bağlamında en üzücü olayı, tüm yurt çapında olduğu gibi Trabzon’da da pandemi nedeniyle kaybettiğimiz insanlardır. Pandemiden ötürü Trabzon’da 1500’ü aşan ölüm olayları hala sürüyor. Belki hemen her aile Korona’ya bir yakınını verdi.

2021 yılının ekonomik olarak en önemli olayı ise,  Trabzon turizminde yaşanan çöküştür Özellikle Arap turizmine yönelik yapılan yatırımlar Trabzon iş dünyasını perişan etmiş, pandemi ve Suudi Arabistan boykotu nedeniyle onlarca otel satışa çıkarılmıştır. Zira Arap turizminin lokomotifini Suudlar oluşturuyor. Dileriz 2022’de Suud ambargosu kalkar.

Turizmdeki çöküşü, Kanuni Bulvarı’nın tamamlanmaması izledi.  Yatırım Adası tartışmaları isekentin ekonomik beklentilerine tuz biber oldu.  Trabzon, Erdoğan Bayraktar döneminde kaybedilen Lojistik Merkez yerine tam 9 yıldır Yatırım Adası’nı koymak istiyor. Bütün sözler verilmiş, proje hazırlanmış ancak 2022 yatırım programına alınamamıştır. Nitekim geçtiğimiz günlerde Ticaret için oda başkanı bu projeye en çok emek veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ziyaret etmiş ve projenin hazır olduğu konusunun Sayın Cumhurbaşkanı ile paylaşılmasını istemiştir. Bakan Soylu bu bağlamda olumlu yaklaşmış ve konuyu Cumhurbaşkanı ile konuşacağını söylemiştir. Peki, ama Trabzon’un iktidar partisinde 4 milletvekili yok mu? Bu milletvekilleri Yatırım Adası konusunu hep birlikte Cumhurbaşkanına götürme kararı almadılar mı? Bugün gelinen noktada seslerinin hiç çıkmaması ve en önemlisi TTSO Başkanıyla Ankara’da bir araya gelmemeleri Trabzon’un beklentilerine ne denli uzak kaldıkları anlamına geliyor.

Söz Yatırım Adası Projesinin yatırım programına alınmamasına gelince aklımıza AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş’un geçtiğimiz gülerde Trabzon ziyaretinde söyledikleri geldi.

Eski Bakan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, Trabzon’da basınla buluşmasında kendisine yatırımlar konusunda yöneltilen sorulara şöyle ilginç bir cevap vermişti. “Kentin tüm dinamikleri yatırımlar konusunda ittifak ediyorsa o yatırım alınır. Şayet ittifak yoksa önce ittifak sağlanmalıdır.”

Basın buluşması bu konunun tartışılacağı zemine uygun değildi. Ancak bugün bakıyoruz ki Sayın Kurtulmuş’un bu yaklaşımının alınamayan yatırımlarla pek ilgisi yok. Trabzon bugüne kadar iki mega yatırım konusunda tam bir uzlaşma sağlamıştır. Birincisi Güney Çevre Yolu, ikincisi Yatırım Adası… Güney Çevre Yolu 25 yıldır, Yatırım Adası’na ise tam 9 yıldır başlanamamıştır. Trabzon’dan alınıp Rize’ye kaydıran Lojistik Merkez projesi önemli mesafe alırken… Eksikleri arkadan tamamlanırken Trabzon Yatırım Adası için hiçbir adım atılmamıştır.

Söz toplumsal mutabakattan açılmışken… Ve Trabzon’un 2021 yılı ekonomik kayıpları konuşulurken Değirmedere’ye ve vadiye yapılan terminal olayını unutmamak lazım. Tüm bir şehrin… Siyaseti ve STK’larıyla… Kanaat önderleriyle Değirmendere Vadisi’ne yapılamaması konusunda uzlaştığı ‘Trabzon Yeni Terminali’ olayı da Sayın Kurtulmuş’u doğrulamıyor. Trabzon kenti tüm dinamikleriyle üzerinde olumlu yönde mutabakat sağladığı Güney Çevre Yolu ve Yatırım Adası 25 yıldır, diğeri 9 yıldır yapılmazken tüm bir kentin vadiye yapılmaması konusunda mutabakat sağladığı Terminal inşaatı hızla ilerliyor. Demek ki bu şehirde yatırımın hayat bulması için kent dinamiklerinin ittifak etmesi yetmiyor.  Süleyman Soylu Bakanın Trabzon milletvekilliğinden vedası ve bazı Trabzon milletvekillerinin vefasızlığından dolayı oluşan tabloda Trabzon hızla kan kaybediyor. Endişemiz, 2022 yılının Trabzon için daha kötü olacağı yönündedir.

Daha somut örneklerle 2021 yılını değerlendirmeye devam edeceğiz.