16 NİSAN Referandumu’nda ‘Evet’ cephesinin hesaba hiç katmadığı vaka FETÖ’cü yakınlarının oyları oldu. Gerek hapiste, gerek gözaltına alınıp bırakılan ve gerekse kamudan atılan yaklaşık 250 bin FETÖ’cü veya sempatizanı var. Bunların eşleri, eşlerin anne-baba ve kardeşlerini de katınca bir aileden ortalama 6 kişi etkilendi. Bu rakam asgari rakam. Etkilenen toplam sayı 1 milyon 500 bini geçiyor. Bir diğer ifadeyle %4 oranına tekabül ediyor.

Aynı etki 1 Kasım 2015 seçimlerinde olmadı çünkü o dönemde OHAL olmadığından bu operasyonlar başlatılmamıştı. Bu arada söz FETÖ’den açılmışken son yaşanan Kavurmacı olayı derin bir rahatsızlık oluşturdu. Sokak bunu konuşuyor. Bu tür yanlışlar olmamalı.

***

Yüzde 48,5 Hayır çıkması muhalefeti ciddi biçimde hareketlendirdi. Muhalefet bu bloku bir arada tutabilmek için şimdiden 2019 seçimlerini gündemine aldı. Ancak siyasete dışarıdan müdahale devam ediyor. Dış odaklar Recep Tayyip Erdoğan’ı 2019 seçimlerine yara bere içinde sokmak istiyor. Bunun için de CHP üzerinden operasyon yürütüyor. SETA Direktörü Fahrettin Altın, ABD’deki izlenimlerini yazdı. Hedef, sokakları hareketlendirmek. Bunun için de buna karşı çıkan Kemal Kılıçdaroğlu gitmeli. Toplumu sokağa çağıran ve Meclisi boşaltmak isteyen (Sine-i Millet Projesiyle) Selin Sayek Böke üzerine oynanıyor.

Dış kaynaklı bu projeye baktığınızda Böke, CHP’yi iktidara taşıyabilir mi? Ya da CHP’nin hedeflediği %48,5 oy kitlesini bir arada tutacak vizyon oluşturabilir mi? Cevap asla ve hayır… Öyleyse Böke üzerine niçin oynanıyor? Cevap açık… 2019’a kadar Böke ile gidilsin, ülke karışsın ve çöksün. 2019’da yeni biri bulunur.

Dış kaynaklı projenin en büyük aktörü CHP olmalı. HDP zaten hazır. Geriye MHP’den kopacaklar kalıyor. Meral Hanım buna hazır ama Ülkücü kökenli MHP’liler mesafeli… Zira proje büyük risk taşıyor. MHP’den kopacaklar, Tayyip Erdoğan’a karşı sokak eylemine onay verseler bile sokakta eylem birlikteliği yapacakları kitlelerle iş birliğinde sorun var. PKK sempatizanlarıyla sokak eylemlerinde birleşmek sandıkta ‘Hayır’ vermeye hiç benzemiyor.

***

Yazımızın en başında da ifade ettiğimiz gibi yalnız CHP sorun yaşamıyor. MHP de bölünme tehdidi altında. AK Parti ise tarihinin en önemli sınavını verecek. Zira %50’lik kitlenin bir bölümü alternatif bulamadığı için AK Parti’ye oy veriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin başına geçiyor. Lakin ne parti eski AK Parti, ne de kadro eski kadro… Erdoğan’ın 15 yıl önce yola çıktığı ilk 4 arkadaşından hiçbiri yok. Üstelik biri 2019’da rakibi olabilir.

***

Siyaseten yalnız olduğunu söyleyen Erdoğan hem yeni bir A takımı kuracak hem yeni dönemde yeni yol arkadaşları oluşturacak. Bir anlamda siyasi yalnızlığı ortadan kalkacak. Elbette ki Tayyip Bey’in yalnızlığı yalnız kendisi ile alakalı değil. Partinin yeni kadroları yeni bir yapılanmayla bu yalnızlığı giderecek. Yoksa Tayyip Bey’in AK Parti’nin başına geçmesinin hiçbir hükmü olmayabilir. AK Parti bugüne kadarki hatalarıyla devam ederse 2019’da hakikaten zor durumda kalabilir. 2019 âdeta tüm siyasi partiler için sırat köprüsü hükmündedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.