Kıymetli okurlarım; iki haftadır devam eden “Belediye Şirketleri” yazılarımız sizlerden çok fazla ilgi gördü. Çok fazla geri dönüş aldık. İnsanlar, özellikle il dışında yaşayan Trabzonlu hemşehrilerimiz hayret ederek okuduklarını belirtirken İstanbul’da yaşayan Trabzonlu bir hemşehrimiz Bunları Ekrem İmamoğlu ve ekibi yapsa her akşam televizyonlarda saatlerce bize izletirlerdi” serzenişinde bulundu. Bir muhtarımız (ismini yazmama izin vermediği için yazamıyorum) “Sayın Cumhurbaşkanım; Ankara’nın çukurlu yollarından bahsettiniz, bu şehir size %64 oy verdi, gelin bizim çukurlu yollarımıza bakın, Allah aşkına bizim sesimizi duyan yok mu?” diyor.

Hafta sonu AK Parti’ye yıllarını vermiş ve önemli görevlerde bulunmuş bir abimizle ayak üstü yaptığımız sohbette “Asım Aykan Bey ile aldığımız belediyeyi iç kavgalarımızla ve ihanetlerle 2004 yılında CHP ‘ye kaptırmıştık, korkarım tarih tekerrür edecek. Gerçi bu belediye yönetimi de bize CHP kadar uzak” deyip boynunu büküp yürüdü.

              Genç bir dostumuz; Fikret Abi, sen yazıyorsun, Teoman Yılmaz sayfasında 50 bine yakın haber yaptı kimse duyuyor mu? diye sorunca “Allah biliyor ya, biz kimse duysun diye değil tarihe kayıt düşme adına yazıyoruz” dedim.

Kıymetli okurlarım; gerçek şu ki yazmamızdaki amaç Sayın Murat Zorluoğlu’na bu davaya yıllarını vermiş birisi olarak doğruları söylemek ve toplumun vicdanını yansıtmak. Ama kanaatimiz şu ki Sayın Başkan bu şehre planlı gelmiş ya da planlı gönderilmiş. Maalesef geliş amacının sanki şehre hizmet etmek olmadığını yaptığı 3 yıllık icraatlarıyla bize gösterdi. Üç yüz milyon borçla aldığı Büyükşehir Belediyesi'nin borcunun milyarlara çıktığına ve yüksek faizle bankalardan aldığı paraları bir miras yedi gibi savurduğuna şahit oluyoruz.

Ortahisar Belediye Meclisi'nde CHP meclis üyesinin Ortahisar Belediye Şirketi Orbel’le ilgili iddialarını dile getirince, Ahmet Metin Genç’in Gel denetle, imada bulunma, varsa bir yanlış hukuk orada” ifadelerini dinleyince partili büyüğümüzün “Biz 2019 yılında şehri belediye zihniyetine teslim ettik” ifadesi bende anlam kazanmıştı. Öyle ya; bu şehir aylarca Büyükşehir Belediyesi şirketlerinde yaşananları, çift maaşlıları, işçi alımlarını, keyfi harcamaları konuşurken CHP yetkililerinden tek ses çıkmadı. Hatta CHP Meclis Grup Başkanı Turgay Şahin “İsraf olduğunu herkesin kabul ettiği Kıbrıs Hamsi Şöleni için davet edildim. İşlerim olmasa ben de gidecektim dedi.” CHP, tek bir defa Trabzon’da yaşanan bu akıl almaz harcamaları gündem yapmadı, mecliste soru olarak sormadı, duymamış görmemiş gibi davrandı. İYİ Parti zaten AK Parti’nin meclis üyeleri gibi. Zorluoğlu’na itiraz eden meclis üyesini partiden atıp, mecliste yerine destekleyici isim getirdi. Kıbrıs’a giden bir muhalefet sözcüsü israfı nasıl eleştirecek?

Trabzon Belediye tarihinde, muhalefet tarafından sessiz kalınarak bu kadar savunulan bir Belediye Başkanına ilk defa şahit oluyoruz. Muhalefet Sayın Murat Zorluoğlu’na ve ekibine adeta toz kondurmuyor. Kurumsal ve kişisel ilişkileri üst düzeyde. Söylentilere göre işçi alımlarında İYİ Partili bazı isimlere kontenjan bile verilmiş deniliyor.

Aklınızdan geçen soruyu ben yazıya dökeyim; bunca şey yaşanırken AK Parti İl Başkanı Sayın Sezgin Mumcu ne ile meşgul? Neden müdahale etmiyor? Milletvekilleri nerede diye soruyorsunuz. Kıymetli okurlarım, herkes kendi kişisel kariyer planlaması ile meşgul, vefakar AK Partililer çaresiz, eski yöneticiler köşelerinden izliyor. Hiç kimseden bu karanlığı dağıtacak bir ses çıkmıyor. Allah’ım, bu gidişimiz nereye… 2004-2024… 20 yıl sonra, 20 yıl öncesini yeniden yaşamaya mı yoksa?..