Trabzon Kent Konseyi 15. Olağan Genel Kurulunu Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde yaptı.
3 adaylı başlayan genel kurulda bir aday geri çekildi. Genel Kurulda Mevcut Kent Konseyi Başkanı Hasan Karal ve Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Başkanı Mustafa Yılmaz aday oldu.

002de15c-82f7-46ef-85aa-984e4f6b9cfb
235 Kent Konseyi üyesine çağrıların gittiğini, 170 kişiyle genel kurulun açıldığını dile getiren Divan Başkanı Sibel Suiçmez, “Bugün dileğimiz ilk kez Trabzon Büyükşehir Kent Konseyinde demokratik seçim gerçekleştirmek. Bugün bu Genel Kurulu yönetirken, mümkün olduğunca demokrasiye uygun davranmaya çalışacağız. Görünen o ki 2 tane yeni adayımız olacak. Her an yeni adayımız çıkabilir. 3 aday diye sabah geldik 2 aday olduğunu görüyoruz. Her iki adayımız görüşlerini, yönetim kurulu adına da birer arkadaşımızın görüşlerini burada bize iletmesini talep edeceğiz” dedi.
2022’DE İLK KEZ BÜTÇE AYRILDI

Ardından söz alan Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Hasan Karal, kent konseyinin amaçlarını sıralayarak geçmiş dönemde yaptıkları çalışmaları anlattı. Karal, “Trabzon marka şehir. Trabzon tarih, kültür, spor şehri. Son zamanlarda turizm şehri olarak anılmaya başladı. Ortak aklı nasıl oluşturabilirizi konuşmamız gerekiyor. Aralık ayının 2019’unda seçimle geldik. Pandemi dönemi yaşadık. Süreç içerisinde elimizden geldiğince çalışmaları yürüttük. Konseyimizde 72 kararı oy birliğiyle aldık. Bu da ortak akla işarettir. Uzmanlık alanlara çok önem verdik. Trabzon Kent Konseyinin tanınırlığına ve kurumsallaşmasına önem verdik. Konseyin binaya kavuşturulması konusunda çalıştık. Bu bina bizim daha güzel görev yapmamızı sağlarken bağımsız karar alma organlarını çalıştırdık. Bu dönemde ilk kez kent konseyine Büyükşehir Belediyemizce bütçe ayrıldı. 2022 yılında bu bütçe yardımıyla daha başarılı çalışmalar yapacağımızdan emin olabilirsiniz. İlk kez kent konseyi sekretaryasına 2 personel görevlendirildi. Kentin en önemli sorunu Ulaşım Master Planıyla ilgili anket çalışması yaptık. Maraş Caddesi’nin yayalaştırılması için anket çalışması yapıp Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığına sunduk. İstişare kültürü geliştirdik. Kent konseyleri fikir üreten fikirleri ilgili birimlere sunan haldedir. Trabzon turizmle ivme kazandı. 2 bin 300 paydaşımızla Trabzon Turizm Eylem Planı hazırladık. Eylem planını Trabzon Büyükşehir Belediyesine sunduk. Bu yeni yılda eylem planının hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Eleştiriye her zaman açığız. Eleştiri aslında doğruya ulaşmayı sağlar. Üyesine ulaşmayan kent konseyi olmasın. Aday olan arkadaşlarıma başarılar dilerim.” diye konuştu.

b465bf39-2616-47c8-ad7f-0e84c5c90f17-2

“14 YILLIK KENT KONSEYİNİN 2 YILI HARİÇ VERİ TABANI YOK”

Mustafa Yılmaz, yaptığı konuşmasında “Trabzon’a siyaset üstü yaklaşmak, yüce ahlak ile verimlilikle, ortak akılla yaklaşmak çok değerlidir. Web sayfalarına kısa göz atarsanız 14 yıllık Trabzon Kent Konseyi’ni göreceksiniz. Son 2 yıl hariç Büyükşehirimizin kent konseyine ait geçmişinde veri tabanları maalesef yok. Çünkü neredeyse etkinlik yoktu. Bir yıllık etkinlik sayısı diğer illerimizle denk tutulursa çok üzücü durumdadır. 2019’da genel kurula gidildi. Pandemiye 5 ay vardı. Çalışmalar 5 aya sığdırılamadı. Ama başka projeler sığdırıldı. Genel kurulun iradesi üzerinde herhangi bir irade olmamalı. 2 aylık verilen görev, 2 yıla uzatılmamalıydı. Trabzon Büyükşehir Kent Konseyi, takip edilen ortak akıl ve bilimsel çalışmayla sahaya yansıtılmasıyla, pozitif rolde öncü olmalıdır.  STK’larda görev almak, görev yapmak emek ister, zaman ister. Ben bizzat 7 yıldır içinde bulunduğum bu çalışmaların mutlaka zaman ayıracak ekiple yola çıkılması gerektiğini düşünüyorum. 

“KİRA VEREN KENT KONSEYİ BİNASI İSTEMİYORUM”

Ben kira veren bir Kent Konseyi binası istemiyorum. Buraya engelli vatandaşımız ulaşamaz. Diğer ilçelerden gelen vatandaşlarımız çıkamaz. Büyükşehir Belediyesi binası içerisinde tam kapsamlı, muhtarlarımızın da bulunacağı, bütün farklı STK’ların oluşacağı çalışma ofisi istiyorum. 

“ANKETLERLE DEĞİL, ORTAK AKIL ARAMA ÇALIŞTAYLARIYLA…”

Sürekli gezerek, onları dinleyerek projelerimizi oluşturacağız. Anketlerle değil, ortak akıl arama çalıştaylarıyla, projeleri tüm paydaşlarıyla üreterek kent sorunlarını çözeceğiz. Trabzon’da kendi değerlerimizi, gelen misafirlere Trabzon’da tanıtacağız.  Trabzon’da ki önemli yatırımlarda, STK’ların, odaların, Kent Konseylerinin görüşlerini, mutlaka sahaya projeye, fizibiliteye yansıtılması için Büyükşehir ve Meclis üyesi arkadaşlarla sürekli temas halinde olacağız. Toplumumuzun mihenk taşı olan muhtarlarımız onlar kendilerince haklı. Trabzon Ortahisar’da kısıtlı gibi görünüyor. Trabzon’da tüm muhtarlarımızla 7/24 çalışma yapacağız.

“TRABZON PROJELERİ SİYASİ ETKİ ALTINDA KALMADAN YÜRÜTMEK İSTİYORUZ”

Şehrimizin itici gücü olan siyasi temsilcileri her adaya eşit mesafede durarak kim kazanırsa kazansın kazanana destek olmak gibi sorumlulukları var. Trabzon’u cazibe şehri haline dönüştürmek marka şehir yapmak için bu yola çıktık. Trabzon’da yapılacak projeleri siyasilerin etkisi altında kalmadan sizinle yürütmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“TÜM İLÇELERDE KENT KONSEYİ OLUŞTURACAĞIZ”

Daha sonra adaylık konuşması yapan Hasan Karal, “Kent Konseyi seçimleri esnasında alınan kararla genelgenin tamamlanıp tekrar seçime gidilmesi düşüncesi vardı. Kovid 19, 1 Aralık’ta Çin’de başladı. Vaka görülmesine bağlı olarak Mart ayının 13’ünde üniversiteleri kapattık. Biz çalışmalarımıza başlamıştık. Yönerge çalışmalarına başladık ancak Genel Kurullar iptal edildi. O günleri unutmayalım. Üniversite öğretim üyesiyim doğrudur. 97’den beri başlayan görevimde Trabzon Üniversitesinde Rektör Yardımcılığı yapıyorum. TÜBİTAK’ta değişik görevlerde bulundum, hala yaptığımız görevler var. Kim kazanırsa, kazansın, burada ki kent konseyine gelip çalışabiliyor. Çalışma grupları var. Mutlaka yürütme kurulunda olmak gerekmiyor. Kent Konseyinde ilk defa 5 katına temsil çıkardık. Şu anda Trabzon’da Ortahisar, Akçaabat Kent Konseyi var. Önümüzdeki dönemde bütün ilçelerde kent konseylerini oluşturmak arzumuz var. Ortak aklın daha ileri taşınmasına gayret göstereceğiz. Kent Konseyi önümüzdeki dönem 2 şeyi önemsiyor. Topluma yönelik ulusal ve uluslararası fonlardan projeler alma arzusundayız. Bunun için kendi ekiplerimizi oluşturarak devam etmek istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

6c32daed-daac-4746-8fe5-249cec338900
Mustafa Yılmaz’ın yürütme kurulu listesi: 
Yusuf Altuntaş, Oğuz Karahan Okay, Şükran Üst, Ercan Şen, Lütfiye Tüzün, Fatma Karahasan, Süleyman Türker, Birsel Turfanda, Nilgün Turan, Erdoğan Usta, Musa Arslan, Cemal Yıldız, Esra İhtiyaroğlu, Temel Döner, Ziynet Şener, Muzaffer Çuhadar, Bülent Arslan, Tayfun Serdar ve Orhan Cihan..
Hasan Karal’ın yürütme kurulu listesi:  
Bekir Aktürk, Metin Kara, Sibel Suiçmez, Kadem Çakıroğlu, Coşkun Dilber, Mehmet Kara, Gökhan Gedikli,Şevket Çelik, Zafer Göktaş, Dilek Beyazlı, Hasan Volkan Kantarcı, Ali Murat Aras,  Hakan Usta, Mustafa Kemal Şahin, Muzaffer Aydın, Elif Yükünç, Ayşegül Akyüz, Metin Serdar, Adnan Taç ve Kenan Kuru…