Deprem tatbikat ne zaman, bugün mü? Deprem tatbikatı saat kaçta? AFAD tatbikat kaç dakika? 1999 yılında Düzce’de meydana gelen depremin yıldönümünde, aynı saat ve dakikada tüm Türkiye genelinde deprem tatbikatı düzenlenecek. İşte, deprem tatbikat hakkında detaylı bilgiler!

Bu tarihi günde tatbikatın saati ve dakikası araştırılıyor. Vatandaşlar tatbikata hazırlıksız yakalanmamak için deprem tatbikat saat kaçta sorusuna yanıt arıyor. Peki tatbikat bugün mü, kaç dakika sürecek?

Çok acı olay! Baba yol kenarında duran 4 yaşındaki oğlunu ezdi Çok acı olay! Baba yol kenarında duran 4 yaşındaki oğlunu ezdi

deprem 2 (5)

DEPREM TATBİKATI NE ZAMAN?

Deprem tatbikatı 12 Kasım Cumartesi günü saat 18:57’de başlayacak. Deprem anı tatbikatı yalnızca birkaç dakika sürecek ve hayat kurtaran Çök – Kapan – Tutun hareketi yapılacak. Deprem anı tatbikatı öncesi telefonlara mesajlar gelecek ve cami hoparlörlerinden duyurular olacak. TRT televizyon ve radyolarında uyarılar yayımlanacak.

deprem 2 (3)

DEPREM TATBİKATINDA NE YAPILACAK? 

Bugün 81 ilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde saat 18.57'de 'Deprem Anı Ülke Tatbikatı' düzenlenecek. Böyle bir tatbikatın ilk kez yapılacağını aktaran AFAD Başkanı Yunus Sezer, "Eksiklerimizi görüp onları takviye ederek, kendimizi de güncelleyerek geldiğimiz bir aşama" diye konuştu. Tatbikat, İçişleri Bakanlığı ve AFAD tarafından 1999 Düzce Depremi'nin 23. yılı dolayısıyla planlandı. Amaç; deprem anına ilişkin farkındalık oluşturmak. Bu kapsamda hayat kurtaran 'Çök-Kapan-Tutun' hareketi gerçekleştirilecek.

deprem 2 (2)

AFAD Başkanı Sezer, korku ve panik yaratmamak için siren sisteminin kullanılmayacağını söyledi. AFAD merkez binasında ve illerde afetlerle ilgili ekipman ve araçlar sergilenecek. Tatbikata; ailelerin, yurtlarda kalan öğrencilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının lojmanlarında yaşayanların, ticaret ve sanayi odalarına bağlı sanayi kuruluşlarında çalışanların katılması teşvik edilecek. 

deprem 2 (6)

ÇÖK KAPAN TUTUN NASIL YAPILIR?

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı, 12 Kasım'daki 'Çök-Kapan-Tutun' tatbikatı ile ilgili kamu spotları yayınladı. Kamu spotunda, deprem anının canlandırması yapılırken, tatbikat esnasında neler olacağına ilişkin açıklamalar yapıldı. 12 Kasım Cumartesi günü Türkiye genelinde deprem tatbikatı yapılacak. Tatbikat, 1999 Düzce depreminin yaşandığı saat olan 18.57'de gerçekleştirilecek tatbikatla deprem farkındalığı artırılacak.

deprem 2 (8)

Deprem, uçak kazası, heyelan, bomba patlaması ve bomba tehdidi, yıldırım ve hortum gibi tehlikelerde Çök-Kapan-Tutun yöntemi uygulanır. Örneğin, zemin sarsılmaya başlladığında veya büyük bir patlama duyulduğunda herkesin Çök-Kapan-Tutun hareketini yapması gerekir. Vücudun kapladğı alanı küçülten bu davranış, bizi havada uçan, saçılan ve dökülen cisimlerden koruyacak ve onlara hedef olmayacak bir yerde yapılmalıdır.

Eğer bina içerisindeysek depremi hissettiğimizde ayakta durmamalı, kesinlikle; oradan oraya koşlmamalı, balkona çıkmamalı, merdivenden inmemeli, asansöre binmemeli, pencere ve balkondan atlamamalıyız.

deprem 2 (7)

Çöküp sağlam bir nesnenin altına girin veya yanına geçin. Özellikle sırtınız pencerelere dönük bir şekilde kapanıp başınızı ve ensenizi düşen cisimlerden koruyun. Sarsıntı sona erene kadar, sallanan nesneyle beraber hareket edebilmek için nesneye tutun. Nesneyi tutan kollarınızın üzerine yüzünüzü koyarak uçuşan cisimlerden gözlerinizi ve yüzünüzü koruyun.