Maçka’daki Terör Saldırısı Ve Bir Dağcının Çağrısı

Trabzon’un Maçka ilçesinde yaşanan terör saldırısı dün şehri şaşırttı. Daha önce 3 polisimizi şehit verdiğimiz olay da yine Maçka’da yaşanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Zorlu Otel’de düzenlenen ve turizmi konu alan beyin fırtınasında Maçka’daki terör saldırısının turizmi nasıl etkilediği anlatılmıştı. Ardından Dağcılık Federasyonu üyesi bir yetkili “Teröristlerin izi sürülürken dağcılardan yararlansaydılar teröristler kaçamazdı” demişti. Bu ayrıntıyı hatırlatmak istedik. Oraları çok iyi bilen dağcıların mevcut olduğunu söylemek istedik.

Maçka’daki terör saldırısıyla ilgili son not… Her şeye rağmen bu bir mesaj saldırısı… Can çekişen terörün Tunceli’de bile saldıramayan terörün Maçka’daki saldırısı sadece bir mesaj “Bakın biz hala Karadeniz’deyiz” mesajı.

Şehit Annesi Huriye Çetingöz’ün Evladıyla İlgili Yorumu Ve Türk Annesi

Dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir ülkesinde vatanı için canının bir parçasını şehit veren ama dimdik duran bir toplum bulamazsınız. Bu anlayış en güçlü biçimde Türklerde vardır. Şehadet anlayışı Türkler için çok önemli bir inanç parçasıdır. Tıpkı dün Huriye annenin sözleri gibi. Trabzon’da yaşayan Yozgatlı bir hemşerisi ve akrabası Şehit Osmangazi’nin cenazesini almaya gelen anneye sarılıyor “Hakkını helal et. Sözümü tutamadım. Osmangazi’ye sahip çıkamadım.” diyor. Annenin cevabı gökyüzüne yazılıp mahyalaştırılacak cinsten “Demek Rabbim Osman’ımı çok sevdi. Çok sevdi ki şehitliğe layık gördü.” Bu sözleri Müslüman bir Türk annesi söyleyebilir. Eli öpülesi bir Türk annesi... Cenneti ayaklarının altına alan bir anne söyleyebilir.

Turizm Toplantısında Bir Öğrencinin Şikâyeti

Trabzon’da ikinci üniversitenin kurulması çalışmaları devam ederken üniversite öğrencilerinin memnuniyetsizliği toplantılarda dile getiriliyor. Bir turizm toplantısına davet edilen üniversite Öğrenci Derneği yöneticisi turizm ve şehir ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi “Aslında biz üniversite öğrencileri de hem turistiz hem öğrenci. Yani bu şehirde geçici kalıyoruz. Üniversitede bir anket yapsanız bütün öğrenciler rahatsız. Rahatsızlığımız dolmuş indirimlerinde öğrencilerin dikkate alınmayışından. Karar var ama uygulanmıyor. En acısı hiç kimse öğrenciye sahip çıkmıyor. Üniversitede bir anket yapsanız öğrencilere tekrar Trabzon’u yazar mısınız diye sorsanız çoğunluğunun yazmayacağını görürsünüz. Çünkü şehir öğrencinin kıymetini bilmiyor.”

Öğrenci Derneği yöneticisinin sözleri sonuna kadar doğru, öğrenci haklı. Şehir dolmuşçuyu öğrenciye tercih etti. Galiba birinin reyi var diğerinin yok diye.

Turistler Dönere Şaştı Kaldı

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte Trabzon’a gelmeye başlayan yabancı turistler şehirde gördükleri ilginçliklere de tepkisiz kalmıyor. Bu ilginçliğin nedeni bizlere garip gelmese de yabancı turistlere ilginç gelen tavuk döner. Uzunsokak’ta yer alan bir dönercinin önünde durup ustanın döneri nasıl kestiğini dikkatli gözlerle izleyen turistler, Uzunsokak esnafının da dikkatini çekti. Meraklı bakışlara aldırmayan turistler, döner kesim işlemini “fantastic,  spectacular (muhteşem, harika)” sözleriyle nitelendirdi.

Akaç: “Mefta Haline Dönüştürülen Çamburnu”

CHP Trabzon İl Başkan Vekili Celal Akaç Sürmene Çamburnu ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Akaç “TMMOB Trabzon İl Koordinasyon Kurulu halkımızı yine şaşırtmaya devam ediyor. Nedeni ne olursa olsun, hangi hukuka, yasaya dayalı olursa olsun bir çevre katliamının devamı haline, birçoğunun kuruluş kanunu, ilgili yönetmeliklerinde açıkça belirtilmiş olmasına rağmen zorlama açıklamalara neden girilir, anlaşılır gibi değildir.” dedi.

Zoraki bir değerlendirme yapıldığını belirten Akaç, sözlerine şöyle devam etti: “Mefta haline dönüştürülen Çamburnu Milli Park alanındaki katliama yönelik  ‘ne şiş yansın ne de kebap’ misali değerlendirme yapılıyor. Bilindiği üzere, söz konusu alan, Milli Parklar bünyesinde yer alan Çamburnu mevkiinde, 5.1 hektarlık bir sahadır.” Tabiat parkı düzenlenmesine aykırı olarak motel tarzında hantal ucube görünümlü bir proje düzenlendiğini belirten Akaç, “ İnşaatın yapım aşamasında ağaçlar kesilerek yeni yollar yapılmış doğal yapı tamamen tahrip edilmiştir. Projeyi kim hazırlayıp, kim onaylanmıştır? Bunun ranta yönelik bir proje olduğu açıktır. Oysa burada yapılması gereken doğal yapı bozulmadan patika yollarla ulaşılabilen, mevzuatta da tarif edildiği üzere bungolov tipi basit yapılardır.” Şahıslar ile hiçbir işlerinin olmadığını belirten Akaç, açıklamalarını şu şekilde sonlandırdı. “Bizler, gelecek nesillere yaşanabilir bir kent, ülke ve dünya bırakmak niyetindeyiz. Zorumuz bu tahribata olanak yaratan kamu alanını meşgul eden zihniyetledir.”