Trabzon Barosu seçimlerinde yaşanan siyasi ayrışma ilk sandıkta açığa çıktı. FETÖ’ye inanmayan, FETÖ’cü hakim ve savcıların gönüllü avukatlığını üstlenen ve tutuklandıklarında göz yaşı döken ekip Baro yönetimini kazanmıştı. Üzerlerinde ‘AK Parti’ye karşı zafer kazandık’ cilasıyla…

Trabzon Barosu daha sonraki dönemlerde hükümet karşıtı barolarla her etkinlikte yan yana gelip deklarasyonlara imza attı. Bu ayrıntı kamuoyunun dikkatini fazla çekmedi. Referandum sürecinde ise aktif rol oynama kararı aldı. Önce ‘Neden Hayır?’ toplantısı düzenledi. Ardından müzmin iki siyasal hayırcıyı panel adı altında Trabzon’a davet edip tam bir siyasi şov gerçekleştirdi. Garip olan açıktan siyasi tavır takınan Trabzon Barosu’nun bu tavrını Baro’nun görevi, adı altında gizlemesidir. Baronun siyasallaşması tepkilerine rest çekmesidir. Şimdi ayrıntılara girelim….

*****

Avukatlar diyorki: Baro bir meslek kuruluşu. Üyeleri arasında ‘Evet’ diyen de var, ‘Hayır’ diyen de var. Baro ‘Hayır’ kampanyası yürütemez.

Baro Başkanı diyor ki: Bazı kişilerin siyasi kaygıyla toplantılarımızı eleştirerek Trabzon Barosu’nu siyasi tartışma içine çekme çabalarına rağmen Baro olarak cevap vermeyeceğiz. (Cevap zaten bu cevabın içinde!..)

Avukatlar diyor ki: Baro Başkanı Sibel Suiçmez DSP İl Başkanlığı döneminden kalma alışkanlıklarını bıraksın. Baro siyaset yapma yeri değildir.

Baro Başkanı diyorki: Eleştirileri baskı ve tehdit haline getirenlere Molierac’ın sözünü hatırlatıyoruz. ‘Avukatlar köle kullanmadılar. Fakat efendileri de olmadı!..’ (Eleştirileri iktidarın efendileri olarak görüyorlar)

Avukatlar diyorki: Baro’nun tek yanlı ve ‘Hayır’ dan yana tavır alması ve kitlesel olarak ‘Hayır’ diyen kitlelere şov yaptırması yanlıştır.

Baro Başkanı diyorki: Biz Trabzon AK Parti milletvekillerini de çağırdık, gelse konuşsalardı. Konuşmadıkları için panel ‘Hayır’ paneli oldu!..

Avukatlar diyorki: Baro yönetiminin ortaya çıkan tablodan rahatsızlık duyup üyelerinden özür dilemesi ve ‘Böyle bir panel olsun istemezdik!..’ demesi gerekirdi.

Baro Başkanı diyorki: Hiç ilgisi yok. Anayasa değişiklikleri konusunda halkımızı bilgilendirme toplantılarımız devam edecek. Haluk Pekşen sırada bekliyor. AKP’li vekiller geldi geldi, gelmezlerse ikinci bir ‘Hayır’cı bulur yeni bir panel daha yaparız!..

Avukatlar diyorki: Bu tavır Baro’yu siyasallaştırmaktır. Açıkça ‘Hayır’a çalışmaktır.

Baro Başkanı diyorki: Hayır’a çalışmak siyaset yapmak değildir. Geçen günkü paneli ‘Tek kişilik rejime karşı ‘Hayır’ demek için toplanan bu kalabalığı kucaklayarak açtım. Aynısını yine yaparım. Her Çarşamba saat 15.00’te halkımızı Baro binamıza bekliyoruz.’ (Not: Dün Çarşambaydı ve Baro Binasına bilgilenmek (!) için kimse gitmedi.

****

Ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu diyorki: “BARO TRABZON’A YAKIŞMIYOR… Geçenlerde Trabzon’a Barolar Birliği Başkanı geldi. Bunlar diyor ki bu anayasayı MHP ile AK Parti oturdu Apo’yla beraber yaptı. Bak bak. Ne yapmışız? Edepten yoksun bir adamın söylediğine bakıyor musunuz? Şimdi adamın tipine, boyuna, oy vererek oraya getirenlere bakıyorsun adamın cibiliyeti aynı cibilliyet. Birinci köprüye, ikinci köprüye, üçüncü köprüye hayır diyen bir cibilliyet. Trabzon’da da bir baro var. Hiç yakışmıyor Trabzon’umuza. Bunu söyleyen adamın üç rozet takması lazım. CHP’nin, HDP’nin ve FETÖ’nün rozetini taksın bunlar. Üçünün rozetini takıyor. Eksik kalıyor. Avukatlarımızı, hukukçularımızı gayri kanunî bir biçimde temsil ediyorlar. 16 Nisan’da milletimiz onlara cevabını verecektir. ”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.
Avatar
yasar 2017-03-16 10:45:44

Ali Bey, odaların çok büyük çoğunluğu maalesef benzer tavırları takınıyor, halkın sesini yansıtmıyor, odalarla ilgili çözüm önerileriniz var mı? Neden odalar hep böyle?