Türkiye genelinde FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz hain darbe girişiminin 6. yıl dönümünde etkinlikler ile tekrar anıldı.

Türkiye genelinde olduğu gibi Erzincan'da da 15 Temmuz hain darbe girişiminin 6. yıl dönümünde Cumhuriyet Meydanı'nda anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Vali Mehmet Makas, 3'üncü Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, 3'üncü Ordu Genelkurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Belediye Başkanı Bekir Aksun, il protokolü ve yüzlerce vatandaş. Cumhuriyet Meydanı'nı ellerinde Türk bayraklarıyla dolduranlar, şehitleri anarken, hainlere lanet okudu.

15 temmuz (1)

Namazın kılındığı, Kur'an-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu meydanda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halka seslenişi dev bir ekranda vatandaşlara gösterildi.

Gazi Tümgeneral Davut Ala'dan duygulandıran konuşma

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kartaltepe Kışlası Komutanı olan ve darbecilerle çıkan çatışmada sağ baş parmağını kaybeden ve vücuduna isabet eden 7 kurşunla gazi olan Tümgeneral Davut Ala, konuşmasıyla etkinliğe katılanlara dokundu. Halen Erzincan'da 3'üncü Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı olarak görev yapan Tümgeneral Davut Ala, duygusal konuşmasında şunları söyledi:

15 temmuz (2)

"Şehitlik ve gazilik nasip işidir"

"Öncelikle yüce Allah’tan yaşadığımız bu coğrafyanın yurt edilmesinde, bayrağımızın hür ve özgürce dalgalanmasında, devletimizin bağımsız bir şekilde yaşatılmasında canlarını defa eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimize ve hayatları sona ermiş gazilerimize rahmet, kanlarını dökerek, uzuvlarını kaybederek kahramanlık timsali olarak yaşamlarına devam eden gazilerimize de sağlık sıhhat ve afiyetler vermesini diliyorum. Hali hazırda ülkemizin güvenliği, milletimizin bekası için gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ter döken, hayatını ortaya koyan tüm silah arkadaşlarıma ve emniyet güçlerimize de yüce Rabbimden kazasız, belasız başarılı görevler diliyorum. Şehitlik ve gazilik nasip işidir."

Bir polis memurunun gözünden 15 Temmuz gecesi! Vuruldu, direndi, karakolunu teslim etmedi Bir polis memurunun gözünden 15 Temmuz gecesi! Vuruldu, direndi, karakolunu teslim etmedi

"15 temmuz, dünyadaki tüm kardeşlerimize ve dostlarımıza bir darbe girişimidir"

"15 Temmuz belki ilk bakıldığında yalnızca aziz milletimize ve devletimize karşı yapılmış bir hareket olarak gözükebilir. Ancak dikkatlice irdelendiğinde anlaşılacaktır ki ümidini Türkiye’ye bağlamış, gönlü ve gözü Türkiye ile beraber olan dünyadaki tüm kardeşlerimize ve dostlarımıza karşı da yapılmış bir darbe girişimidir. Bu hain darbe girişimi bu yüce milleti bölmek, parçalamak, yıkmak isteyen iç ve dış mihraklara karşı aynı Çanakkale savaşı, İstiklal Savaşı'ndaki gibi büyük bir ders olarak Türk milletinin şanlı tarihindeki yerini almıştır. 15 Temmuz gecesi bu necip millet bir ülkenin tarihinin korkaklar değil, o ülke için kendi canını düşünmeden 'ölürsem şehit, kalırsam gazi şiarı' ile hareket eden insanları ile yazılacağını tüm dünyaya ispatlamış ve tarihe unutulmayacak bir not düşmüş, dünyanın dünü ve yarınlarının tarihinin Türkiye'siz yazılmayacağını bir kez daha hatırlatmıştır."

15 temmuz (4)

"15 Temmuz'da Allah'ın ayeti tecelli etti"

15 Temmuz'u hiç unutmadık. Çünkü Yüce Allah'ın 15 Temmuz'da dediği gibi, 've mekeru ve mekerallah vallahu hayrul makirin' ayetinde 'onlar tuzak kurdular, Allah da tuzak kurdu, Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır' ayeti tecelli etmiştir. 15 Temmuz'u asla ve asla unutmayacağız. Sezai Karakoç'un böyle niyetleri olanlara söylediği gibi, 'kader demeyin, kaderin üstünde bir kader vardır. Ne yaparlarsa yapsınlar, boş gökyüzünden gelen bir karar var." Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli ve Pir Sultan Abdal'dan beslenen milletimizin birlik, beraberlik ve kardeşliğe sahip olduğu bilinciyle Rabbimin bu millete 15 Temmuz'u bir daha yaşatmamasını diliyorum.

15 temmuz (3)

Yaşatmaya çalıştıkları kişiler perişan olsunlar. Çok ileri gitmek istemiyorum. Aslında o gece söylemem gerekenleri söyledim. Kalan 9 parmağımı ve dahi hayatımı bu millete vermeye her zaman hazırım. Cevdet Paşa'nın dediği gibi, 'Hepimiz ölümlüyüz, ama devlet, millet ve vatan kalıcıdır.' Tören daha sonra protokol ile yapılan konuşma ve çeşitli etkinliklerle gece yarısına kadar devam etti.