Giresun’da konuştu

GİRESUN Üniversitesinin 11. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında Giresun’da konuşan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “2023 Hedeflerinde Yeni Türkiye Vizyonu” konulu konferans verdi. Büyük takdir toplayan konferansın ardından Malkoç, Ankara’ya döndü. 

banner4

Giresun’da konuştu

GİRESUN Üniversitesinin 11. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında Giresun’da konuşan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “2023 Hedeflerinde Yeni Türkiye Vizyonu” konulu konferans verdi. Büyük takdir toplayan konferansın ardından Malkoç, Ankara’ya döndü. 

18 Mart 2017 Cumartesi 08:59
Giresun’da konuştu
banner38

KAMU Başdenetçisi Şeref Malkoç, Giresun’da “2023 Hedeflerinde Yeni Türkiye Vizyonu” konulu konferansa katıldı.

Giresun Üniversitesinin 11. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında Giresun’a gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “2023 Hedeflerinde Yeni Türkiye Vizyonu” konulu konferansa katıldı. Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta protokole ve öğrencilere hitaben konuşan Malkoç, “Bugün 17 Mart, üniversitenin kuruluş yıl dönümü yarın da 18 Mart Çanakkale Zaferimizin yıl dönümü. Çanakkale Zaferi deyip bir çırpıda geçmemek gerekiyor. Gerçi Allah rahmet eylesin İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy, öyle bir destanlaştırmış ki onu en azından bu akşam ve yarın Çanakkale’deki şehitlerimize bu vatanın birliği bütünlüğü için şehit olan askerimize, polisimize dua edip Kur’an okurken Çanakkale şiirini de bir okuyalım, bir hafızamızı tazeleyelim, çünkü geçmişi bilmeyenler geleceği inşa edemezler. Bu vatan için şehit olanların kıymetini bilmeyenler geleceği kavrayamazlar. Ben bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.

YÜZE YAKIN ÜLKE NÜFUSU KADAR TÜRKİYE’DE MÜLTECİ VAR

Türkiye’de 4 milyon mülteci olduğunu bunun 3 milyonunun Suriyelilerin oluşturduğunu belirten Malkoç, “Bu rakamları telaffuz etmek kolay, bu 3 milyon dediğimiz rakam dünyadaki yüze yakın ülkenin nüfusu kadar. Sahil güvenlik komutanlığı ege denizi sularından 185 bin insanı denizden boğulmaktan kurtardı, başka ülkelerin güvenlik güçleri botlara şiş batırıyor ki botları batsın ölsünler diye. Yine Türkiye’de şu anda 500 bin Suriyeli çocuğa milli eğitim bakanlığımız eğitim veriyor okullarda. Niye yapıyoruz bunu biz de Avrupalılar gibi kapıları kapatamaz mıydık? Onlar savaştan kaçıyorlar onların anneleri babaları ölmüş onlar yetim masum çocuklar, biz bu anlamda Allah’a çok şükür Türk milleti olarak insanlığın onurunu temsil ediyoruz, haysiyetini koruyoruz. Böyle bir millete mensup olmaktan da gururluyuz mutluyuz” ifadelerini kullandı. Avrupa’da popülizmin ve ırkçılığın yükseldiğini vurgulayan Malkoç, “ Şu anda Avrupa’da seçimler var popülizm yükseldi, ırkçılık yaygınlaştı yabancı düşmanlığı arttı ve İslam karşıtlığı zirvede ama bu Avrupa'nın kendi kültürünün batı medeniyetinin ürünüdür, Avrupa medeniyeti üç sac ayak üzerinde yükselir, birisi yunanın putperest anlayışı, ikincisi romanın devlet anlayışı üçüncüsü de Hristiyanlık. Roma’nın devlet anlayışında Romalılar ve diğerleri vardı şimdi Avrupalılar ve diğerleri, onların insan hakları diplomasi hukuk dediği şeyi en son Hollanda olayında yaşadık. Bir bayan bir bakan, uluslararası hukuka göre koruması olan bir bakan, ama bütün o değerlerini çok rahat ayaklar altına aldılar niçin, Romalılar ve diğerleri, Avrupalılar ve diğerleri, ama bizim medeniyetimizde biz şunu biliyoruz bize şunu öğrettiler insan eşrefi mahlukattır biz yaratılanı severiz yaratandan ötürü. Avrupa’da da vicdan sahibi ahlak sahibi insan haklarına değer verenler yok mu? Var ama bir avuç Nazi bozuntusu öyle sesleri çok çıkıyor ki bunları bile bastırdılar ama inşallah 21. yüzyılda yeni kurulacak medeniyetin bizim medeniyetimiz olacaktır. İlimle, halkla bütünleşen dünyanın ufkunu açan medeniyet olacak bundan tereddüdümüz yok. Dünyanın gidişatı da buna doğrudur. Bugünkü zorluklar bizi yıldırmasın” şeklinde konuştu.(günebakış)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.