Teröristin kim olduğunu gösterecek...

Eski CHP Genel Başkanı Baykal Trabzon’da coşkulu bir konuşma yaptı.

banner4

Teröristin kim olduğunu gösterecek...

Eski CHP Genel Başkanı Baykal Trabzon’da coşkulu bir konuşma yaptı.

16 Mart 2017 Perşembe 13:53
Teröristin kim olduğunu gösterecek...
banner38

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylaması öncesi Trabzon’da düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak katıldı. Ramada Otelde düzenlenen toplantıda CHP Milletvekili Haluk Pekşen, Düzköy Belediye Başkanı Abidin Çelik, CHP İl Başkanı Turgay Güngör ve Trabzon ve çevre illerden çok sayıda katılımcı yer aldı.

Hayır diyenlerin teröristlerle bir tutulmasına sert biçimde tepki gösteren Baykal “Ben bu anayasaya tamamen karşıyım. Kim bana terörist diyecekse alnını karışlarım. İnşallah Trabzon’da da aslan gibi bir hayır çıkaracaksınız, terörist kimmiş öğreteceksiniz.” dedi. Evet diyene saygısının olduğunu ancak anayasanın içine bakarak yararlı olduğunu düşünürse evet demesi gerektiğini belirten Baykal “Anayasaya bakıp evet diyorsa başımın üstünde yeri var. Ama Avrupa şöyle diyor, teröristler böyle diyorsa bu olmaz. Kardeşim bana malını anlat.” diye konuştu.

MİLLETİN YARISI TERÖRİST Mİ?

Baykal şöyle devam etti: “Milletin yarısı terörist mi? Ey analar oğullarınız arasında evet diyecek olan da vardır hayır diyen de vardır. Bunların arasında terörist olanlar var mıdır? Bunu size kim diyebilir? Devletin tüm imkânlarını seferber ediyor Milleti cebren mitinglere topluyor oraya çıkıyor milletin yarısına hakaret ediyor. Terörist, PKK’lı diyor. Bu da evet kampanyası oluyor. Bu getirecekleri tasarıyı savunacak dayanakları olmadığını gösteriyor. Şarkılar, şiirler söylüyorlar. Yağmurların altında birlikte ıslanıyorlar. Hamaset gırla gidiyor. Ama milletin tapusunu almaya çalışıyorlar.”

BU TEK ADAM ANAYASASIDIR

Öngörülen yeni sistemde Meclisin milletin yüzde 100’ünü, cumhurbaşkanının ise yüzde 50’nin biraz üstünü temsil ettiğini ifade eden Baykal “Cumhurbaşkanına verilen yetkiyle yüzde yüzünü iptal etme hakkı var. Böyle bir şey olabilir mi? Ne hakla? Ne yararla? Ne bekleniyor bir kişiye bu yetki verilerek? Başbakanlık yok. Onun yetkileri bir kişide. Bakanlar kurulu yok. Bakan dediğiniz gel deyince gelecek. Git deyince gidecek. Bütçeyi kim yapacak? Benim görevlendirdiğim insanlar. 7 katrilyonluk bütçeyi onlar harcayacak. Bu tek adam anayasasıdır.” ifadelerini kullandı.

BÖYLE BİR YETKİ PEYGAMBERİ DE BOZAR

“Dünyada böyle bir uygulama yok Türkiye’de neden olsun?” biçiminde soru yönelten Baykal “Böyle bir yetkiyi peygambere versen peygamberi bozarsın. Kimseye bu yetki verilmemeli. PKK’yı güneydoğuda istediği gibi örgütlenmesine, cephane yerleştirmesine izin veren sen değil misin? Defalarca dokunmayın diye talimat veren sen değil misin? Sadece Nusaybin’i geri alabilmek için 74 evlâdımızı şehit verdik. Aylarca orada neler yaşandığının şahidisiniz. PKK’yı milletin bağrına yerleştiren sen değil misin? Hâlâ oralardan şehit haberleri geliyor.” biçiminde konuştu.

ŞİMDİ BAŞKALARINI SUÇLUYORLAR

Hükûmetin FETÖ politikasını da eleştiren Baykal şunları kaydetti: “ FETÖ politikası yanlış değil mi? FETÖ’yü kim yeşertti? 2010 yılında halk oylaması yapıldı. 24 madde vardı. 22’sinin önemi yoktu referandum için. Biz onları desteklemeyi ilân etmiştik. İki madde vardı HSYK ve anayasa maddesi. Bu iki maddeyi koymayın mecliste onaylayalım dedik. Diğer 22 madde şekerleme maddeleri. Halka onları göstermek için. Birisi çıktı ‘Mezarlardan ölülerinizi kaldırıp oy verin.’ dedi. Tayyip Bey ve üst yönetimi çırpındı. Sonra çıktı. Ne oldu? Devlet FETÖ’ye teslim oldu. Sonra o darbe yaşandı. O darbenin sebebi 2010’daki referandumdur. O referandum olmasa FETÖ darbe yapabilir miydi? Şimdi başkalarını suçluyorlar.”

MİLLET BUNU GÖRMEYECEK Mİ?

Suriye politikalarına yönelik eleştiriler de getiren Baykal “Attığın her adım hata. Suriye adımı hata. Suriye’deki iç savaş hata. Oraya malzeme, silah göndermen hata. Bunun sonucu dört milyona yakın mülteci hata. Onları besleme yükü milletin sırtında. Şimdi onları vatandaş mı seçmen mi yapacaklar? Bunları yaşayıp göreceğiz. Yanlış, yanlış, yanlış… Mecliste 400 milletvekili evet demeden mahkemeye vermek mümkün değil. Hangi mahkemeye? 15 üyesinin 12’sini kendisinin atadığı mahkemeye… Peki bu başkanın meclisle ilgisi ne? Milletvekili listesini o yazar. Partinin genel başkanı. Onun milletvekili yaptığı insanların çoğunlukta olduğu 600 kişilik meclisin 400’ü bunu mahkemeye verelim diyecek. Gidilen mahkemede 12’sini doğrudan 3’ünü dolaylı olarak meclisten seçtirdiği yargı mensupları onu yargılayacak. Çocuk mu kandırıyorsunuz? Bunu millet görmeyecek mi?” şeklinde konuştu.

AVRUPA ÜZERİNDEN MAĞDURİYET ÜRETİYORLAR

Avrupa’da yaşananlarla ilgili eleştirilerde bulunan Baykal konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Şimdi de Avrupa işi çıkardılar. Oradan bir mağduriyet üretebilir miyiz diye düşünüyorlar. Anayasayı anlat diyoruz. Avrupa işinden bir şey çıkmaz. Avrupa işi artık anlaşıldı ki karmaşık bir iş. Konuşulduğu gibi değil. Orada bir seçim var. Burada bir seçim var. Onlar diyor ki bu işler nezaketle, izinle oluyor. Bizim seçimimiz var, bekleyin diyorlar. Olmaz, ben geliyorum ne olursa olsun diyorlar. Amacın ne? Bir gerginlik çıkarıp işin içinden faydalanmak derdinde misiniz? Her ülke egemen kendi içinde hukukuna göre hareket ediyor. Yabancı bir ülkenin gelip başka ülkenin sınırları içinde kendi siyasetini yapmasına izin verme zorunluluğu yok. Herkes kendi ülkesinde siyaset yapar. Geçmişte izin vermişlerdir. Onlar da seçimlerimiz bitsin diyorlar. Hayır, ben geleceğim. Zorla gidiyorsunuz. Ancak bizim bakanımızın oradan derdest edilip geri gönderilmesi de ayrı bir ayıp. Onu kınıyoruz. Ancak bu iş nereden çıktı?”

HAYIR ÇIKARSA GÖREVİNE DEVAM ET DİYECEĞİZ

Hayır çıkarsa erken seçimin geleceği, hayır taraftarlarının Cumhurbaşkanı’na istifa et diyeceği yönündeki iddiaları da yalanlayan Baykal “Sayın Genel Başkanım söyledi. Ben de teyit ediyorum. Hayır çıkarsa Cumhurbaşkanı’na istifa et demeyeceğiz. Görevine devam et diyeceğiz. Hukuka göre görev yap diyeceğiz. Anayasa kimsenin takdirine emanet edilmemelidir. Bu Avrupa tezgâhının iç yüzünü de milletimize anlatmayı başardık. Tutunacakları başka dal kalmadı. Başka bir şey icat ederlerse gelir onu da Trabzon’da anlatırız. Ben Trabzonlunun zekâsına, ferasetine güveniyorum. Kendini üç beş tane zeki sayanların oyununu bozacak her şey Trabzon’un hamsisinin içinde var. Bu oyunu birlikte bozacağız. MHP’lisi, SP’lisi, DP’lisi, AKP’lisi. AKP’li kardeşlerim partiniz elinizden gidiyor. Partiniz devletleştiriliyor. Milletin partisi iken devletin oluyor.” ifadelerine yer verdi.

MİLLET MUSTAFA KEMAL’E TEK ADAMLIK VERMEDİ

“Hayır çıkarsa sanki Mustafa Kemal aramızdaymış ve meclisi yeniden açıyormuşuz gibi sevinçli olacağız.” diyen Baykal şu ifadeleri kullandı: “Sanki 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilân etmişiz, sanki cumhuriyet olmamış da ilân ediyormuşuz gibi olacak. Sanki İzmir’i işgalden kurtarıyormuşuz gibi kutlayacağız. Böylece herkese çok güzel bir isterseniz uyarı isterseniz ders deyin. Hak ettiğini vereceğiz. Diyeceğiz ki bu ülke boş değil. Sen milletvekili olamıyordun. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bir partinin genel başkanı dışarıda kalmaz milletvekili olmalı demiştir. Sonrasında başbakanlığı, cumhurbaşkanlığını almışsın. Daha ne istiyorsun. Tek adam olacağım. Orada dur. Millet tek adamlığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e vermedi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tek adam olmayı reddetti. Dünyada hiçbir millet hiçbir evlâdına bu anayasadaki yetkileri vermedi. Benim dedelerim Gazi Mustafa Kemal’ vermedi de sen torunlarından ne hakla bunu istiyorsun? Vermeyeceğiz.”

TRABZON MİLLETİN UFKUNU AÇACAK

Konuşmasının sonunda Trabzon’la ilgili ifadelerde bulunan Baykal “Trabzon gözbebeğimiz. Türkiye’mizin en duyarlı, en bilinçli, en yurtsever illerimizden biri. Sorunlarınızı biliyoruz. Trabzon ne yazık ki nüfus kaybediyor. Hak ettiği katkıyı, desteği alabilmiş değil. Fındık hâlâ konuşurken ıstırap hâline gelen bir konu. Göç Trabzon’un kaderi gibi algılanıyor. Pek çok bakan çıkardı. Ama sıkıntılı süreçten geçiyor. Trabzon’a yürekten güveniyorum. Trabzon milletimizin ufkunu açacak tarihî kararı verecek.” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Baykal’a Trabzonspor forması armağan edildi.

Son Güncelleme: 16.03.2017 17:33
Anahtar Kelimeler:
Deniz BaykalTrabzonCHP
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.
Avatar
yasar 2017-03-16 21:23:07

bir insanın bir konu hakkında konuşması o konu hakkındaki bilgi ve birikimini gösterir.yada cahilliğini baykal islam dini konusunda okadar cahil ki peygamberlerin emrindeki ordulardan bi haberdar .hayvan ve cin orduları melekler insanlar kuranda yazıyorki peygamberlerin emrine verilmiştir ve hiç bir peygamber şaşırmamıştır asıl şaşıran((( ''Andolsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalbleri vardır, fakat onunla gerçeği anlamazlar. Gözleri vardır, fakat onlarla görmezler. Kulakları vardır, fakat onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibidirler. Hatta daha da aşağıdırlar. Bunlar da gafillerin ta kendileridir.'')))araf 179