İki artı iki dört etmedi

61MEDYA halk oylaması sonuçlarını yorumluyor -1-

banner4

İki artı iki dört etmedi

61MEDYA halk oylaması sonuçlarını yorumluyor -1-

20 Nisan 2017 Perşembe 14:27
İki artı iki dört etmedi
banner38

61MEDYA/BERKANT PARLAK-Türkiye’nin geçirdiği 18 maddelik anayasa değişikliği halk oylamasının ardından sonuçlar kamuoyunda geniş tartışmaya neden oldu. Sonuç, her görüşte farklı yorumlarla ele alınırken oy oranlarında en dikkat çekici durum AK Parti ve MHP oylarının tamamının evet kararında birleşmediği oldu. Trabzon’da da AK Parti ve MHP oyları önceki seçimlere kıyasla “evet”te birleşmedi.

Son oylamadaki evet sayısının hemen hemen genel seçimlerdeki AK Parti oylarına denk olduğu gözlenirken akıllara “MHP oyları ‘evet’e gitmedi mi?” sorusu geldi. “Evet” diyerek Genel Merkezden yana olan MHP’lilerdeki yaygın görüş ise “AK Partide hayır diyenlerin açığını MHP kapattı.” biçiminde. Ancak özellikle Trabzon gibi kentlerde MHP oylarının büyük bir bölümünün “hayır”a gittiği görüşü daha fazla kabul görüyor.

ÜÇ İLÇE DIŞINDA OYLAR 1 KASIM GİBİ

“Evet” oyu Trabzon’un ilçeleri arasında Ortahisar, Maçka ve Tonya’da AK Partinin 1 Kasım’da aldığı oyların gerisine düşerken diğer ilçelerin tamamında küçük farklarla 1 Kasım’ın üstüne çıktı. Trabzon genelinde AK Parti 1 Kasım’da 315 bin 194 oya ulaşırken halk oylamasında “evet” oyları 316 bin 308’e ulaştı. MHP’nin 1 Kasım oyu ise 77 bin 242 idi. Her iki partinin birleşiminden çıkacak oy sayısı ortalama 393 bin olması gerekirken bu rakam 316 binde kaldı.

ŞALPAZARI’NDA YALNIZCA 373 OY

Milliyetçi Hareket Partisinden en fazla “evet” oyunun beklendiği Şalpazarı’nda 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde AK Partinin oylarının 373 oy üstüne çıkıldı. 1 Kasım Genel Seçimlerinde AK Parti, Şalpazarı’nda 5 bin 85 oy sayısına ulaşırken halk oylamasında “evet” oyları 5 bin 458 olarak çıktı. 1 Kasım’da MHP ilçede bin 323 oy almıştı. Şalpazarı, belediyesinin MHP’li olması ve halk oylaması sürecinde Belediye Başkanı Refik Kurukız’ın etkin çalışma yürütmesi nedeniyle MHP “evet”e gitmesi beklenen ilçelerden biriydi.

Son Güncelleme: 28.04.2017 17:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.