Baroyu topa tuttular

Trabzon Barosunun geçtiğimiz seçimlerinde adaylığını koyan Nusret Yılmaz beraberindeki 30 civarındaki avukatla TGC’de basın açıklaması düzenledi.

banner4

Baroyu topa tuttular

Trabzon Barosunun geçtiğimiz seçimlerinde adaylığını koyan Nusret Yılmaz beraberindeki 30 civarındaki avukatla TGC’de basın açıklaması düzenledi.

17 Mart 2017 Cuma 15:27
Baroyu topa tuttular
banner38

61MEDYA – BERKAY GÜNTEKİN/Grup adına konuşan Av. Miraç Arslantürk Trabzon Barosunun tavrını eleştirerek “Barolar siyaset yapılacak, siyasi bir yarışa kurban edilecek yerler değildir” dedi.

BARONUN İLK GÖREVİ MESLEKİ İHTİYAÇLARDIR

Grup adına konuşan Av. Miraç Aslantürk baroların ilk ve öncelikli görevinin mesleki ihtiyaçlar olduğunu söyleyip “Avukatlık Kanunu' nun 76. Maddesinde de vurgulandığı üzere baroların kuruluş ve en temel amacı; Avukatların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak üzere meslek disiplinini ve ahlakını korumaktır” dedi.

AMAÇ MESLEK MİDİR?

Aslantürk “Mesleki saygınlığı, meslek ahlakını oturtamamış ve meslek sorunlarının çözümünde yol alamamış bir baronun küresel veya ülkesel sorunlar hakkında söylem derecesindeki faaliyetlerinin ve muhalif duruş yerine muhalefet sözcüsü görümündeki genel siyasetin sınırları içinde kalan sözlerinin çok da etkili olacağını söylemek güçtür. Asli görevini ifadan kaçınan bir baronun diğer noktalarda görülmemiş bir heveskârlıkla cansiperane çalışması, meslektaşlarını kucaklaması gerekirken siyaset muhaliflerini kucaklaması soru işaretlerinin etrafı sarmasını doğurmaktadır. Amaç meslek midir, yoksa birilerinin arka bahçesi olmak mı?” ifadelerini kullandı.

BAŞKALARININ KAKOFONİSİ OLACAK!

Arslantürk baronun tüm siyasi oluşumlara eşit mesafede olması gerektiğini söyleyip “Baroların -üyesi olan avukatların aksine- siyaset üstü kalması ve bütün siyasi oluşumlara eşit mesafede olması gerekliliği, avukatlık mesleğinin gelişimi ve genel hukuk düzeninin işleyişi bakımından doğru olan davranış biçimidir. Bu anlayış yasama ve yürütme için siyaseten tavır almamış objektif ve adil bir sesi ifade edecektir. Aksi takdirde ses mesleğin değil, başkalarının kakofonisi olacaktır.” dedi.

SİYASİLERİN KULLANMADIĞI AVUKAT!

Siyasi partilerin kullanılmadığı bir baronun ideal olduğunu söyleyen Arslantürk “Bu ideali gerçekleştirmek ve yaşatmak zor değildir. Bu anlayış Avukatlar arasında ayrılığı değil birlikte hareket etmeyi, birlikte hareket ise beraberinde büyük ve hak edilmiş adalet talebindeki gücü getirecektir. Siyasetin ve siyasetçinin baroya rengini vermediği, Avukatların da baro yönetimini bağımsız bir biçimde yürüttüğü örgütlenme şekli çoğunluğun temennisidir.” dedi.

BARO SİYASET YAPMAZ

Arslantürk “Baroların veya Barolar Birliğinin siyasi faaliyet yapmaması gerektiği, ancak Ülkenin hukuk düzeni ile ilgili aksayan yönleri dile getirmesinin de bir ideolojinin veya siyasi faaliyetin yansıması olarak algılanamayacağı ortadadır. Barolar veya Barolar Birliği, ülkenin yarınlarını ilgilendiren kanuni düzenlemeler ile ilgili eleştirilerini, elbette hukukun evrensel ilke ve esaslarını dikkate almak suretiyle yapmalı; bunun dışında sırf siyasi görüş, inanç ve önyargıyla hareket etmemeli, çalışma, açıklama, itiraz, tespit ve taleplerinde, meselenin bütün taraflarına eşit mesafede durup, herkesin hak ve hürriyetlerini savunmalı ve haksızlığa da karşı durmalıdır.” diye konuştu.

ÇÖZÜM İKTİDARLARLA KAVGA ARAMAK DEĞİLDİR

“Önemli olan, meseleyi şahsileştirmemek, bir görüşe ve ideolojiye bağlı olarak düşünce ve eleştirileri dile getirmemek, hukuku ve adaleti savunmaktır. Avukat, elbette inandığı değerler için gerektiğinde kavgasını vermekten çekinmeyendir. Lakin çözümü sürekli iktidarlarla kavgada aramak da doğru değildir. Çözüm, savunmanın güçlendirilmesindedir. Meslektaşlar arasında; sürekli iktidarlara mesaj verenlerin asıl amacının meslek değil ilk imkânda cübbeyi çıkartıp iktidarı elde etmek, siyasetin sunduğu imkânlardan yararlanmak olduğu düşünce ve kaygısı yaygındır.”

MESELEYE TEK BİR ZAVİYEDEN BAKILMASI

“Geçtiğimiz günlerde Trabzon Barosu' nun ev sahipliğinde "Anayasa Değişikliğini Tartışıyoruz" adı altında bir program tertiplenmiş; burada misyonuna uygun şekilde, farklı görüşlerin temsilcilerinin ağırlandığı, fikirlerin çatıştığı, toplumun her kesiminin bilgilendirildiği ve kendinden birilerini bulduğu demokratik bir tartışma ortamı sağlamak yerine; meseleyi tek bir açıdan ele almak, tek bir görüşün temsilcilerini ağırlamak yolu tercih edilmiş ve aslında "Anayasa değişikliğine hayır diyoruz" şeklinde bir toplantı tertiplenmiştir. Baromuzun ev sahipliğinde siyasi kaygı ve tarafgirlikle ve siyasi bir parti havasında toplantı tertiplenmiş olmasını, meseleye tek bir zaviyeden bakılmasını ve Trabzon Barosu'nun amblemi ile referandum tercihini belirtir dövizlerin yan yana getirilmesini tasvip etmemiz mümkün değildir.”

KARA MİZAH ÖRNEĞİ


“İnsanlarımızın kutuplaştırıldığına vurgu yaptıktan sonra kutuplaşmayı tetiklemek; halkımıza anayasa değişiklik teklifini tüm yönleriyle anlatmayı sorumluluk sayıp meseleyi tek bir açıdan ele almak; herkesi sorumlu olmaya davet edip makamın gerektirdiği sorumluluğa aykırı davranmak bir kara mizah örneğidir. Bağımsız yargı vurgusu yapan ve yargının siyasallaşması sorunundan bahseden bir baronun önce kendisini bağımsız kılması gerekmektedir. Yapılan yanlıştır, yanlışta ısrar ve meydan okuma tavrı ise akıl yerine duygunun, siyasi kaygının hâkim kılındığının resmi ve hezeyan içerisindeki bir ruh halinin tezahürüdür.”

Son Güncelleme: 17.03.2017 16:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.