Pazartesi akşamı Trabzonspor Kulübü, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na ( KAP ) arka arkaya birçok bilgilendirme geçti. Transfer dönemi dışında KAP’a girip bu tarz Finansal raporlarını inceleyen Trabzonspor taraftarı maalesef pek olmuyor.

***

Dolayısıyla aralarında önemli sayılacak durumları madde madde belirterek taraftarımızı bu konularda naçizane bilgilendirmeye çalışacağım.

Bunlardan en önemli olanları, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nin Devlet Hava Meydan İşletmesine 300 Milyon TL’ye satılması dışında Kartal Tesislerinin de 100 Milyon $ gelir elde etmesidir. Sırasıyla;

•Medical Park Arena ile yapılan Stad ismi sponsorluğu için yıllık 20 Milyon TL gelir elde edilmesi hedefleniyor.

•İbrahim Hacıosmanoğlu döneminde beklenen gelir 133,4 Milyon TL iken Muharrem Usta döneminde 219 Milyon TL olarak hedefleniyor.

•Medical Park Arena Şenol Güneş Kompleksinin Trabzonspor’a yıllık gideri 12 Milyon TL'yi buluyor.

•Trabzonspor'un 2015 yılında seyahat, kamp ve müsabaka giderleri 7,2 Milyon TL iken, 2016 yılında bu tutar 3,8 Milyon TL'ye düştü.

•Trabzonspor'un 2015 yılında mutfak giderleri yaklaşık 1 Milyon TL iken, 2016 yılında bu tutar 150 Bin TL'ye düştü.

•Trabzonspor'un 2015 yılında çalışan ve ikramiye giderleri yaklaşık 4,8 Milyon TL iken, 2016 yılında bu tutar 1,6 Milyon TL’ye düştü.

•Trabzonspor'un 2015 yılında Genel merkez giderleri yaklaşık 1 Milyon TL iken, 2016 yılında bu tutar 300 Bin TL'ye düştü.

Muharrem Usta ve yönetimi yukarıda belirtmiş olduğum son 4 maddeden sadece 5 Milyon TL gideri kısaltarak kulübe katkı sağlamıştır.

Bununla birlikte oyunculara verilen yıllık ücret mevcut döviz kurundan 52 Milyon TL’lik gider kısıtlaması yapıldı.

***

İbrahim Hacıosmanoğlu döneminde finansal açıdan dibi gören, UEFA ile Finansal Fair Play konusunda sıkıntı yaşayan bir Trabzonspor Kulübü vardı.

Yukarıda belirtmiş olmuş olduğum rakamlarla birlikte şunu söylemek yanlış olmayacaktır. Trabzonspor başkanı Muharrem Usta ve ekibi sportif başarıyla birlikte finansal başarıda da kulübü düzlüğe çıkarma konusunda emin adımlar atmaktadır.

Burada en temel göze çarpan durumlar personel sayısının fazlalığıyla birlikte kulüp içerisinde yapılan giderlerin üst seviyede olmasıydı. 1 sene içerisinde giderlerin bu denli kısılması ve gelecek gelirlerle birlikte futbol takımı da istenilen seviyelere çıkacaktır.

***

Hakan Çalhanoğlu davasında Trabzonspor 6 yıl sonra haklı bulundu. CAS Trabzonspor'un ödemiş olduğu 100 Bin Euronun Trabzonspor'a geri iadesine ve Hakan Çalhanoğlu'nun 4 ay boyunca futboldan men edilmesine karar verdi.

Hakan Çalhanoğlu davası Şike davasına örnek olsun. ‘’Adalet er ya da geç bir gün tecelli eder’’

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.