Rotterdam oradaysa Gümüşhane burada

Başbakan Yıldırım: “Tüm Avrupa 16 Nisan’da demokrasi nasılmış görecektir.”

banner4

Rotterdam oradaysa Gümüşhane burada

Başbakan Yıldırım: “Tüm Avrupa 16 Nisan’da demokrasi nasılmış görecektir.”

18 Mart 2017 Cumartesi 08:39
Rotterdam oradaysa Gümüşhane burada
banner38

Avrupa’nın En Uzun Tüneli

TRABZON ve Gümüşhene için hayati önem arz eden Zigana Tüneli’nin temel atma törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım, 14,5 kilometre uzunluğundaki 2 tüp tünelin Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise 2. en uzun tüneli olacağını belirterek, “Artık ucu karanlık tünel değil aydınlığa giden bir Türkiye var.” dedi. Başbakan Yıldırım, bundan sonra %50’nin üzerinde oy alamayan hiçbir partinin iktidar olamayacağını söyledi.

Avrupa’ya İnat Demokrasi...

BAŞBAKAN Yıldırım, Avrupa’da “Evet” propagandası yapmak isteyenlere çifte standart uygulandığını, “Hayır” propagandası yapmak isteyenlerin rahatlıkla çalışma yaptıklarını hatırlatarak “Rotterdam oradaysa Gümüşhane burada. Gümüşhane yükselt sesini duysun bunlar. Tüm Avrupa’ya 16 Nisan’da demokrasi nasılmış göstereceğiz.” şeklinde konuştu  Başbakan Yıldırım, Gümüşhane konuşmasının ardından Bayburt’a geçti. 

İlki 42 yıl önce temeli atılan ve 14 senede yapımı tamamlanan bin 700 metrelik 1. Zigana Tüneli’nin ardından toplam 29 km’lik 2. Zigana Tüneli’nin temeli dün Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle atıldı. Trabzon-Gümüşhane kara yolu arasında yapımına başlanılan 14,5 kilometre uzunluğundaki 2 tüp tünel ile dünyanın en uzun ikinci tüneli, Türkiye’nin ve Avrupa’nın ise en uzun tüneli olması planlanan yeni Zigana Tüneli’nde dün Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile temel atma töreni gerçekleştirildi. Törende bir konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım, “1700 metrelik yukarıda bir tünel var. Onun hikâyesini anlatayım. 1975 yılında temeli atıldı. 1989 yılında bitti. 14 senede bin 700 metre, bu yol ise 4 senede 29 km. Farkı görüyorsunuz değil mi? Türkiye’nin nereden nereye geldiğini görüyorsunuz. Burası Zigana Tüneli, tarihi İpek Yolu’nun en önemli noktası. Bu tünel inşa edilince Trabzon’dan Gümüşhane’ye, Bayburt’a oradan Aşkale, Erzurum, Erzincan’a giden yol daha kısalacak. Daha güvenli hâle gelecek, insanlarımız rahat, konforlu şekilde seyahat edecek. Geçmişte bu Zigana Dağı nice ocakların sönmesine neden oldu. Hattâ türkülere, ağıtlara konu oldu. Birbirlerini yolcu ederken insanlarımız yörede ‘Zigana’da hayatta kalırsak, inşallah görüşürüz.’ diyorlardı. Artık bu topraklarda hayatta kalma derdi ile seyahat olmayacak. Konforlu, huzurlu, emniyetli şekilde vatandaşlarımız vatan toprağının her köşesine rahatça gidecekler, sevdikleri ile biraya gelecekler.” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, yolların dışında hava yolunun, halkın yolu hâline geldiğini, şehir hastaneleriyle sağlıkta bambaşka bir döneme geçildiğini, eğitimde gençleri geleceğe hazırlayacak her türlü ihtiyaçların görüldüğünü belirtti.

CUMA NAMAZI İÇİN KONUŞMASINI KISA TUTTU
Cuma namazı için konuşmasını kısa tutan Başbakan Binali Yıldırım, herkesi Cuma Namazı sonrasında Gümüşhane’de yapacağı mitinge davet etti. Başbakan Yıldırım, yüklenici firma Cengiz İnşaat yetkilisi Mehmet Cengiz ile tünelin bitiş tarihi için de pazarlık yaptı. Cengiz, tünelin bitiş tarihi için 29 Ekim 2019 tarihine taahhütte bulundu. Başbakan Yıldırım, bunun üzerine “Yapımını 1,5 sene kısaltıyoruz.” derken, inşaat işçileri için de Cengiz’den ikramiye sözü aldı. Başbakan Binali Yıldırım, son olarak “Karadeniz’de eskiden Temel vardı, Dursun vardı, bir de Hızır vardı. Temel atardı, 'Dursun' derdi, Hızır’ı da gönderirdi. Şimdi Temeli atıyoruz, ‘Dursun’ demiyoruz, Hızır’ı çağırıyoruz. Hızır gibi yetişiyor ve 4 senede 30 km’ye yakın tüneli bitiriyoruz.” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından tünelin temel atma töreni Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Millî Savunma Bakanı Fikri Işık ve Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin de katılımı ile toplu olarak gerçekleştirildi. Törene, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Millî Savunma Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Eski Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Gümüşhane Valisi Okay Memiş, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Sorgun, Çiğdem Karaaslan ile milletvekilleri ve diğer yetkililer katıldı.

TÜNEL İLE YOL SÜRÜCÜLERİN KORKULU RÜYASI OLMAKTAN ÇIKACAK
Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Orta Doğu ve İran’a bağlayan Trabzon-Gümüşhane kara yolu üzerinde bulunan Tarihi İpek Yolu güzergâhındaki Yeni Zigana Tüneli, tamamlandığında Türkiye’nin ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise 2. en uzun kara yolu tüneli olacak. Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Başar köyünden geçtiğimiz yıl başlayan tünel kazı çalışmalarının Gümüşhane bölümü ise Torul ilçesine bağlı Köstereli mevkiisinde sürdürülüyor. Şu ana kadar iki taraftan toplam 2,5 km’lik bir kazı çalışması yapıldı. 580 milyon TL bedelli projenin 29 Ekim 2019 tarihinde bitirilmesi hedefleniyor. Zigana Tüneli çift tüp tünelleri ile birlikte toplam uzunluğu 29 kilometre olacak. Tünel havalandırma sistemi ile dikkat çekerken, Zigana Tüneli’nde şaft (doğal havalandırma) uygulanacak. Zigana Tüneli’nin hizmete girmesiyle Gümüşhane-Trabzon arasında 100 kilometre olan güzergâh 10 kilometre kısaltarak 90 kilometreye düşürülmüş olacak. Özellikle kış aylarında yağışın ve karın yoğun olduğu geçitte keskin virajlar ve rampalar da bu projeyle ortadan kalkmış olacak.(günebakış)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.