Çay Stratejik Bir Ürün

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu CHP Trabzon il Binasında fındık, çay ve anayasa değişikliğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

banner4

Çay Stratejik Bir Ürün

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu CHP Trabzon il Binasında fındık, çay ve anayasa değişikliğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

18 Mart 2017 Cumartesi 12:49
Çay Stratejik Bir Ürün
banner38

GARNİZON KOMUTANI ÇELENK SUNMADI

Toplantıda konuşan CHP Trabzon il Başkanı Turgay Güngör “Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferinin 102’inci yıl dönümü. Valilik önünde törenlere katıldık. Bu sunum törenlerinde Trabzon Valiliği, Trabzon Belediye ve Şehit aileleri çelenk sunumunu gerçekleştirdi. Garnizon komutanı sunum yapmadı. Askeri bir zaferde bir komutanın çelenk sunmaması üzücü. Sunanlarla ilgili söyleyecek bir şey yok. Sunamayanlarla ilgili bu serzenişi sunmak istiyorum. Bu konuya da değinmek istiyoruz.”

Konuyla ilgili konuşan CHP Edirne Milletvekili Gaytanoğlu “Türk ordusu savaştı, Türk ordusunu temsil eden bir komutanın çelenk sunamaması bizi üzdü.” dedi

ASIL SORUNUMUZ REFERANDUM DEĞİL

Gaytanoğlu “Gördüğüm şudur kesinlikle hayır çıkacak. Biz gerçek gündemimizi konuşmak istiyoruz halkın gündeminde referandum yok. İnsanların güler yüzlü olduğu bir ortamda yüzleri solgun insanlarla karşılaşmaktayım. İşsizlik düşükken şimdi işsizlik yüksek.11 Milyon emeklimiz var. Emekliyi oyaladılar. CHP olsaydı iktidarda böyle mi olurdu? 8 ilimizde tarımla ilgili toplantılar yaptık. Biri çay biri fındıktı. Türk insanı tarım üretiyor ama sonra göç ediyor.”

RUSYA İTHALATI DURDURDU

“Dünden itibaren Türkiye buğday ithalatını durdu. Gerçekçe şuan gösterilmedi. Rus ithalatının durdurulmasının gerekçesi hala gösterilmedi. O kadar buğday Türkiye’ye girdi. Hem buna bedel ödememiz büyük bir rezalettir. CHP olarak kınıyoruz. Biliyorsunuz bir Rus uçağını düşürdük. Biz düşürdük dedik iş kala kala pilota kaldı. O da FETÖ’cü çıktı. Bu bize zarar olarak geldi. Turist gelmiyor. Sadece Rusya konusunda mı? Suriye konusunda da.3 saatte Şam’a gireriz dedik. 3 milyon Suriyeli ülkemize girdi.”

ÇAY STRATEJİK ÜRÜN OLMALI

“Fındık bahçelerinin %80’i bizde hem fındık yiyemiyoruz hem de üretici kan ağlıyor. Atatürk FİSKO birliği kurulmasında çaba göstermiş kurmuşlar. Bir birlik olur demişler. ÇAYKUR’da kurmuş. Demiş ki benim üreticim mağdur olmasın. Çay ve fındık doğu Karadeniz için aşırı derece stratejik. Yılda 250 bin tona yakın çay üretimimiz var. Çayı seviyoruz. Ama insanları orada tutuyoruz. Alternatifi olmayan bir ürün. Peki neden kaçak çaya izin veriyor bu ülke. Bu ülke kaçak çay girişini önleyemezse kendine rakip üretmeye devam eder. Peki CHP ne öneriyor. Maliyetlerin üzerinde bir fiyat olmak zorunda. ÇAYKUR’u güçlendirmek zorundayız. Çay’ı stratejik ürünler konusuna  sokarak ciddi bir destekleme yapmak zorundayız. Çay’da yeni katma değer yaratacak ürünleri yaratmalıyız.”

NEDEN ÇAY TOPLANTISI

“AKP’nin yüzde 75 aldığı yerde biz neden çay toplantısı yapıyoruz. Bizden kopya çekin diyoruz onlar yanlış kopya çekiyorlar. Bunlar hep kendi yandaşlarını düşünürler bizde kendi halkımızı düşünüyoruz.”

FİSKO BİRLİK OLMAZSA OLMAZ

“Fındık %80’i bizde hem fındık tüketmiyoruz hem de yeteri parayı sağlayamıyoruz. Ne referandum var ne seçim var Ordu’ya geldiler sıkıntılarımızı dinliyorlar. Teşekkür ettiler. Fındık raporu hazırladık. Benim üreticim neden göç ediyor. Neden yabancı tek ellere fındık piyasası bırakıyorum. CHP ne diyor peki bu konuda; FİSKO Birlik devrede olmazsa olmaz, arz fazlası varsa dünyaya satamıyorsam benim çocuklarım yesin. Benim sosyal yardım yaptığım yerlerde dağıtılsın. Fiyat politikası CHP iktidar olsaydı fındık şuanda 20 liraydı. Anayasa görüşmelerinden beri Euro’dan 180 milyar lira zarar ettik. 180 milyar liranın 12 milyarını çiftçiye verseydik yüzler gülerdi.”

ÇİKOLATA FABRİKALARI OLMALI

“Fındık politikasında yıllardır dünya bankasından aldığı payla destek yapıyor. CHP bunu öder. Ama karşılığında üretim yaparak. Biz orada dursun üretmeye devam etsin diyoruz. Trabzon Rize Giresun gibi fındığın olduğu yerlerde çikolata fabrikaları olmalı. Çevreye katma değer sağlayan fabrika gelsin fabrika açsın”

MECLİSİ GÜÇLENDİRİYOR!

“Bu anayasa değişikliğin meclisi güçlendiriyoruz diyorlar. Kanun yapma yetkisinde 15 günlük süre yok. Yasalar nerede çıkacak diye sorduğumuzda bakanlarımız var diyor. Siz meclisi baypas ediyorsunuz. O meclis manda ve himayeyi kabul etmeyecek diye oluşturuldu. Anayasa maddelerini incelediğimizde fiyasko olduğunu görüyoruz. Biz CHP olarak karşı çıktık bütün maddelere. Yemin ediyor tarafsız aklatacağına dair ama bir partiye üye oluyor. Türk insanını kandıracağını sanıyorlar. Ama Türk halkı çok güzel bir cevap verecek. “

61MEDYA / BERKAY GÜNTEKİN

Son Güncelleme: 18.03.2017 12:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.