Mavi kapak kampanyalarına dikkat!

banner4

Mavi kapak kampanyalarına dikkat!

18 Nisan 2017 Salı 13:03
Mavi kapak kampanyalarına dikkat!
banner38

61MEDYA/BERKANT PARLAK-Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KTÜ) “Sessizliğin Dili” adlı sunum düzenlendi. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünce TÖMER okutmanları Betül Yeşilbaş ve Gökçe Yağcıoğlu tarafından engelli bireylerle iletişimi konu alan sunum gerçekleştirildi. Çok sayıda öğretim üyesi ve öğrencinin katıldığı sunumda engelli bireylerle iletişimin nasıl kurulması gerektiği anlatıldı. Sunumda katılımcılara kısaca Türk İşaret Dili’nden de söz edilirken engelli bireylerle ilgili farkındalık çalışmalarından bahsedildi.

Sunumda dikkat çekici konuların başında birkaç yıl önce engellilere tekerlekli sandalye verilmesi için başlatılan “mavi kapak” kampanyasının arka planı oldu. TÖMER Okutmanı Betül Yeşilbaş bu kampanyanın göründüğü gibi masum olmadığını belirterek “Engelli bireylerin mavi kapaklara muhtaç olduğu düşündürülüyor. Pet şişeleri üreten firma bunları geri toplatmak zorunda. Toplanırken de kapak ve şişeler ayrıştırılması gerekiyor. Bu firmalar insanların engellilere olan iyi niyetini kullanarak bir kampanya başlattı ve böylece kapakla şişeler insanlar tarafından ayrıştırılmış oldu. Ayrıca mavi kapak kampanyası kapsamında verilen bir tekerlekli sandalye için beş ton kapağın, yani ortalama 50 bin kapağın toplanması gerekiyor. Bu sandalyelerin de ne kadar kullanışlı olduğu tartışılır.” dedi.

Devletin engelli bireylere zaten ihtiyacına uygun biçimde sandalyesini verdiğini kaydeden Yeşilbaş şöyle devam etti: “Mesele hakkımızı bilmemizdir. Engelli bireylerin de böylesi kampanyalara değil haklarını öğrenmeye ihtiyacı var. İnsanların iş birlikçi olması gereken yerler rant temelli değil hak temelli kampanyalar olmalıdır. Engellilerin insanların merhametine ihtiyacı yoktur zira onlar için yapılanlar bir lütuf değil yapılması gerekenlerdir. Çünkü her insan eşit erişim hakkına sahiptir. Unutulmamalıdır ki hakkın olduğu yerde empati olmaz.”

Programın sonunda TÖMER Okutmanı Gökçe Yağcıoğlu Türk İşaret Dili’nin tarihinden söz ederek harfleri tanıttı. Katılımcılardan kendi adlarını Türk İşaret Dili’yle yazmasını istedi.

Son Güncelleme: 18.04.2017 13:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.